Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do zapoznania się z trzema krótkimi filmami pochodzącymi z platformy TED. Zapewne wiele osób zna tą międzynarodową organizację non-profit, która służy wymianie idei, wiedzy i doświadczeń, zwykle w formie krótkich wykładów.

Spośród wielu inspirujących wystąpień wybrałam trzy, które skupiają się na spektrum zaburzeń autystycznych.

1.Temple Grandin mówi o autyzmie.

Temple Grandin- w dzieciństwie zdiagnozowano u niej autyzm. Obecnie jest doktorem nauk o zwierzętach oraz profesorem na Colorado State University, jest od wielu lat zaangażowana w propagowanie wiedzy o autyzmie, a także w humanitarne traktowanie zwierząt. Na temat filmu opartego na jej historii możecie poczytać tutaj.

Temple Grandin podczas 20 – minutowej przemowy zwraca uwagę na charakterystyczny dla części osób z autyzmem,  odmienny sposób myślenia w porównaniu do większości ludzi – myślenia za pomocą obrazów. Profesor tłumaczy ten proces na kilku interesujących przykładach.

2. Wendy Chung mówi o autyzmie.

Wendy Chung- genetyk, dyrektor badań klinicznych w Simons Foundation Autism Research Initiative.

Chung w przystępny sposób przedstawia charakter spektrum zaburzeń autystycznych oraz przyczyny autyzmu. Odnosi się m.in. do kontrowersyjnego tematu szczepionek.

Z tego wystąpienia dowiemy się także nieco więcej na temat genetycznego podłoża autyzmu, a także o metodach badań w obszarze całościowych zaburzeń rozwoju (np. eye – trackingu).

3. Steve Silberman mówi o autyzmie.

Steve Silberman – pisarz, publicysta magazynu „Wired”, w swoich pracach porusza m.in. tematykę autyzmu, różnorodności neurologicznej w populacji. Silberman w swoim wystąpieniu przybliża historię autyzmu, w tym badaczy, którzy jako pierwsi opisali przypadki dzieci mających autyzm i zespół Aspergera.

Silberman próbuje wyjaśnić przyczyny obserwowanego w ostatnich dekadach potężnego wzrostu rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Co ciekawe, za jedną z przyczyn owego wzrostu, pisarz uznaje pojawienie się dorosłej osoby z autyzmem w filmie „Rain Man”.  O tym filmie na pewno przeczytacie wkrótce w cyklu „Autyzm w kulturze”.

Zdjęcie: facebook.com/ted

Filmy: youtube.com/ted