Autonomia

Blog o autyzmie

Na niebiesko dla autyzmu- Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

„Na niebiesko dla autyzmu” to ogólnoświatowa już akcja polegająca na wyrażeniu solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem poprzez podświetlenie na niebiesko budynków publicznych i komercyjnych. Do akcji włączają się też szkoły, przedszkola, ośrodki terapeutyczne oraz prywatne osoby poprzez dekorowanie okien, sal czy ubieranie się na niebiesko tego dnia. Aż trudno uwierzyć, że sama akcja zapoczątkowana została nie tak dawno, bo 1 kwietnia 2010 roku, w noc poprzedzającą Światowy Dzień Autyzmu (2 kwietnia).  Wieczorem ikony punktów orientacyjnych na całym świecie – w tym Empire State Building w Nowym Jorku, CN Tower w Toronto – jak również lotniska, mosty, muzea, sale koncertowe, restauracje , szpitale, sklepy- razem ponad 100 obiektów w ponad 16 miastach USA i dziewięciu krajach na całym świecie zostały oświetlone na  niebiesko. Od kolejnego roku akcja została przeniesiona na 2 kwietnia  i zaczęła funkcjonować pod nazwą „Light It Up Blue”. W Polsce została rozpropagowana między innymi dzięki Fundacji SYNAPSIS, która na stronie http://synapsis.org.pl/pomoc/ podaje, że tym roku w pierwszych dwóch dniach kwietnia dla autyzmu zaświeci się około 100 budynków, między innymi: Plac Zamkowy, Marynarska Business Park czy Warsaw Trade Tower. Warto dodać, że World Autism Awareness Day został zapoczątkowany 2 kwietnia 2007 roku przez United Nations. Z pewnością jednak siła akcji „Light It Up Blue” organizacji Autsim Speaks sprawiła, że dziś data ta jest kojarzona z autyzmem na całym świecie.

W lutym tego roku odwiedziłam Fundację Autism Speaks w Nantucket. Miałam okazję poznać historię oraz dowiedzieć się jak wyglądają jej główne działania. Istotnym faktem jest to, iż organizacja ta została zapoczątkowana przez dziadków chłopca z autyzmem. Działania Autism Speaks to przede wszystkim badania nad przyczynami oraz profilaktyką autyzmu, rzecznictwo, zwiększanie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz wspierania rodzin dotkniętych autyzmem o zasięgu ogólnoświatowym. Dzięki organizacjom takim jak Autism SpeaksEffatha  czy Fundacja SYNAPSIS każdego dnia wiemy więcej na temat autyzmu – łatwiej jest zapobiegać, wspierać, rozumieć.

Zachęcam do wyrażenia swojej solidarności wobec osób i rodzin dotkniętych autyzmem – 2 kwietnia „zaświeć” lub ubierz się na niebiesko, podziel się swoją wiedzą z innymi!!!

4 Comments

  • Paulina Zawadzka

   11 maja 2016 at 19:22

   Wanderratte, dzięki za link. Niestety dużo prawdy w tym, co czytamy na Emmashopebook. Taki jest zachód, wszystko musi być z rozmachem, głośne, pełne emocji. Uważam jednak, że takie organizacje, jak AS przyczyniają się do zwiększenia świadomości społecznej. Fakt, że tylko 4 % budżetu bezpośrednio trafia do rodzin budzi kontrowersje, ale cała reszta tez pośrednio wspiera rodziny, głównie dlatego, że większość pieniędzy przeznaczana jest na badania. Można wytykać błędy, można dostrzegać pozytywy, wart robić jedno i drugie! pozdrawiam.

 1. Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień. To ciekawy sposób wyrażenia solidarności z chorymi i ich rodzinami.

  • Paulina Zawadzka

   12 czerwca 2016 at 22:06

   Cieszymy się, że dzięki Autonomii, poznałaś ten dzień 🙂 Ale warto też myśleć o tym,że każdego dnia powinnyśmy być tak samo solidarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − one =

© 2020 Autonomia

Theme by Anders NorenUp ↑