Magdalena Wątrobińska (Wójcik)

Jestem absolwentką psychologii ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecnie pracuję jako terapeuta dzieci i młodzieży w Ośrodku dla Osób z Autyzmem EFFATHA w Krakowie. Prowadzę zajęcia indywidualne, grupowe oraz konsultacje z rodzicami.

Doświadczenie zdobywałam będąc stażystą m.in. w Poradni dla Dzieci z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwoju w Krakowie, w Fundacji SYNAPSIS w Warszawie oraz pracując jako terapeuta w Pierwszym Niepublicznym Przedszkolu Fundacji SYNAPSIS.

Dwukrotnie brałam udział w organizacji Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera, który od pięciu lat odbywa się w krakowskim kinie Mikro. Podczas Przeglądu prezentujemy filmy poruszające tematykę spektrum zaburzeń autystycznych. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości oraz uwrażliwianie społeczeństwa na obecność osób odmiennie funkcjonujących (Strona Przeglądu na Facebooku)

W Ośrodku dla Osób z Autyzmem EFFATHA współorganizuję obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia).

Autyzm poznałam na trzecim roku studiów i od tej pory nie rozstaję się z nim na dłużej niż kilka dni. Nawet podczas urlopu czy choroby czytam „autystyczne” książki i oglądam „autystyczne” filmy:)

W wolnych chwilach gotuję i piekę, czytam (najchętniej hiszpańskojęzycznych pisarzy), oglądam dobre seriale i cieszę się tymi wolnymi chwilami:)

Paulina Zawadzka

Jestem absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej  w  Warszawie na kierunku pedagogika specjalna, specjalność: pedagogika niepełnosprawnych intelektualnie oraz pedagogika wczesnoszkolna, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej na  kierunku: „Od badań mózgu do praktyki psychologicznej”.

Pracę z osobami niepełnosprawnymi rozpoczęłam mając 14 lat, jako wolontariuszka. Studia były przypieczętowaniem decyzji o tym,  jak swoją pracą pomagać innym. Swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężoną Niepełnosprawnością przy Stowarzyszeniu  „Tęcza” www.tecza.org, w Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka „Kleks” www.kleks.edu.pl oraz w Fundacji SYNAPSIS www.synapsis.org.pl. Obecnie jestem nauczycielem w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” www.dacszanse.edu.pl oraz terapeutą integracji sensorycznej w Fundacji SYNAPSIS oraz Fundacji Kokonovo www.kokonovo.org.pl. Ponadto prowadzę  wykłady i szkolenia z zakresu terapii dzieci ze spektrum autyzmu.

Prywatnie i w pracy uwielbiam się śmiać. U ludzi doceniam poczucie humoru, także zakrapiane sarkazmem:) Kocham podróże – turystycznie, czy zawodowo – każdy powód jest dobry, by poznawać nowe smaki, zapachy, kultury. Gdziekolwiek jestem, jest ze mną muzyka, ale najważniejsi są ludzie – obecność, rozmowy, spojrzenia, uśmiechy …

Staram się podchodzić do każdego z otwartością i akceptacją. Poszanowanie autonomii każdego człowieka i wolność od oceny wyznaczają kierunek mojej drogi.

Szczególne miejsce na tej drodze zajmuje terapia osób ze spektrum autyzmu. Oprócz codziennych spotkań (które każdego dnia odkrywają przede mną nowe prawdy), nie przestaję czytać i zagłębiać się w ten temat, nieustannie wyszukuję kolejne książki, oglądam filmy, przeglądam strony internetowe. Pisanie bloga na temat autyzmu to kolejny krok, by podzielić się swoim doświadczeniem, ale także wymieniać spostrzeżenia ze wszystkimi zainteresowanymi tym tematem.